Decyzja o wyborze kierunku studiów to jednak z najpoważniejszych decyzji, przed którymi staje młody człowiek. Nie jest ona łatwa. Oprócz nielicznych osób, które zawsze wiedziały, że będą studiować medycynę, ogromna większość nie wie jakie studia wybrać. Powszechnym zjawiskiem jest słomiany zapał. Wydaje nam się, że jakaś dziedzina nas interesuje, po czym dochodzimy do wniosku, że to jednak nie to.

Co zrobić, kiedy nie potafimy wybrać kierunku studiów?

Jeżeli skończyliśmy maturę i nie wiemy co chcemy studiować – nie powinniśmy się tym martwić. Jest to naturalne. Mało kto w wieku dziewiętnastu lat wie jak ma wyglądać jego dalsze życie. Dajmy sobie czas na rozważania. Być może warto zastanowić się jakie przedmioty lubiliśmy w szkole i poszukać kierunków studiów z nimi związanych. To jednak nie zawsze się sprawdza. Niekiedy nie lubimy matematyki, gdyż mieliśmy kiepskich nauczycieli, którzy podkopywali naszą wiarę w swoje możliwości. Nie jest jednak wykluczone, że matematyka w przyszłości stanie się naszą ulubioną dziedziną nauki.

Należy pamiętać, że nie mamy obowiazku iść na studia. Nie musimy iść na nie wcale, nie musimy w tym roku. Współcześnie studia nie są gwarancją sukcesu zawodowego. Jeżeli wybierzemy źle, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą to zmarnowane (przynajmniej pod względem nauki) lata.

Być może w naszym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie zrobienie sobie przerwy od nauki i podjęcie pracy. Zdobywanie różnorodnego doświadczenia zawodowego jest znakomitą formą nauki. Nie poddawajmy się presji otoczenia. Jeżeli nasi rodzice uważają, że koniecznie powinniśmy studiować architekturę (a my sobie tego nie wyobrażamy), poradźmy im, żeby sami zapisali się na studia (współcześnie jest to jak najbardziej możliwe).

Warto podjąć decyzję o rozpoczęciu studiów jedynie wówcza, gdy czujemy, ze możemy na tym zyskać. Pamiętajmy, że zyskujemy nie tylko wiedzę, ale również ciekawe kontakty i możliwości.

Jeśli chcielibyśmy iść na studia, ale nie wiemy jeszcze jakie, być może dobrym rozwiązaniem będzie wybór takiego kierunku, który da nam ogólne umiejętności (nauka języków obcych, ekonomii, czy filozofii na pewno nam nie zaszkodzi, a z pewnością się przyda – nawet wówczas, gdy wybierzemy inną drogę zawodową).

Wybór studiów a serwis notatek.pl

Przy wyborze kierunku studiów może nam pomóc serwis notatek.pl. Jeżeli jesteśmy zainteresowani konkretną uczelnią, wejdźmy na stronę https://notatek.pl/uczelnie i zapoznamy się z materiałami, które zamieścili studenci tej szkoły. Wybor kierynku studiów będzie zdecydowanie łatwiejszy, jeżeli będziemy mieli jakieś wyobrażenie dotyczące tego czego będziemy się uczyć. Wiedzę taką uzyskamy z notatek. Być może zrezygnujemy z kierunku, który do tej pory wydawał się nam interesujący, a zajmiemy się zupełnie czymś innym.

Przede wszystkim zdajmy sobie sprawę, że wybór złego kierunku studiów w wieku dziewiętnastu lat to nie koniec świata. W tym wieku mamy jeszcze mnóstwo czasu na zmiany. Co więcej współczesny rynek pracy zmienił się od momentu, kiedy wchodzili na niego nasi rodzice czy dziadkowie. Kiedyś studia wystarczały na całe życie, dziś wiedza, której nam dostarczają za kilka lat będzie nieaktualna. Obecnie człowiek, który chce utrzymać się na rynku pracy musi się ciągle uczyć. Z jednej strony jest to ogromne wyzwanie, z drugiej natomiast powinno nas to uspokoić –  wybrane studia nie determinują naszego zawodu i pozycji społecznej jak kilkadziesiąt lat temu. Powinniśmy być stale gotowi do zmian.